پنجشنبه 31 خرداد 1397   01:36:45
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1638

دیدگاهها

1395/8/23 يكشنبه
اهداف توسعه پایدار و نیاز مبرم به تغییر نظام حاکمیت سلامت جهان در نیل به توسعه ی پایدار سلامت

از شانزدهم آبان ماه به مدت سه روز به دعوت وزارت بهداشت و موسسه ی Fiocurz برزیل و شبکه جهانی گسترش پژوهش های سلامت، به عنوان سخنران کلیدی و رئیس پانل تخصصی در دومین نشست جهانی بنگاه های فکری و موسسات آموزش عالی سیاستگزاران سلامت جهان در ریودوژانیرو برزیل شرکت کردم. حدود 50 دانشمند برجسته صاحب نظر از کشورهای مختلف جهان به مدت ۲ روز گرد هم  آمدند تا پیرامون محور دستیابی به اهداف توسعه پایدار، به ویژه هدف شماره ی 3: "سلامتی و رفاه برای همه تا سال 2030" و نقش نظام آموزش عالی در این زمینه به بحث و تبادل نظر بپردازند.

 شهرریودوژانیرو به نوعی کلان شهر راهبردی در مقوله سلامت جهانی محسوب می شود، از کنفرانس 1992 تا سال 2012 که ریو+ 20 پایه گذار تدوین اهداف توسعه پایدار گردید، این شهر که تا حدود نیم قرن پیش پایتخت کشور پهناور برزیل بود، میزبان نشست های جهانی متعددی در ارتباط با سلامت بوده است. نشست حاضر به منظور فراهم آوردن سازوکارهای منطقه ای و بین المللی با هدف تبین شاخص های حاکمیت مناسب جهت تحقق همکاری بین بخشی و تبادل تجربیات مناسب با محوریت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برگزار گردید. انجام پژوهش های سیاست محور چند بعدی با هدف تحقق اهداف توسعه پایدار و تدوین شاخص های اندازه گیری پیشرفت و ترجمان این شاخص ها و ایجاد شبکه جهانی سلامت دانشگاهی و بنگاه های فکری به منظور تحقق این هدف، از جمله اهداف این نشست بود که امیدوارم بتوانم به طور جداگانه به آن بپردازم.

آنچه مایلم در این نوشتار کوتاه بر آن تاکید کنم، توافق شرکت کنندگان این نشست بر ضرورت تدوین نظام نوین حاکمیت در نظام سلامت بود که به اجماع همه شرکت کنندگان، لازمه تحقق اهداف توسعه پایدار به شمار می رود.

 مسلما سلامت، محور کلیدی تحقق توسعه پایدار است. از آنجا که 17 آرمان توسعه پایدار (Sustainable Development Goals: SDGs) بسیار به هم پیوسته و با یکدیگر مرتبط هستند، و همان طور که در قطعنامه سیاسی مصوب سازمان ملل متحد در سال 2012 بر آن تاکید شده است ،سلامت هم پیش شرط لازم و در عین حال یک محصول و شاخص تمامی سه بعد اقتصادی، اجتماعی و محیطی فضای سیاسی جهت تحقق توسعه پایدار به شمار می رود. بنابراین ضروری به نظر می رسد که رویکردهای چند بعدی و همه جانبه جهت تحقق اهداف سلامت محور توسعه ی پایدار تدوین شود. اهداف توسعه پایدار، آن طور که گزارش آمار سال 2016 سازمان جهانی بهداشت تاکید می کند، فرصت بی بدیلی برای تقویت حاکمیت نظام سلامت فراهم آورده است. چالش اساسی در این زمینه انجام اقدامات مناسب و ضروری برای تاثیرگذاری بر سایر ابعاد سلامت با هدف حفاظت و ارتقاء سلامت است، به گونه ای که حرکت نظام ها از حاکمیت سلامت (Health Governance) به سوی حاکمیت برای سلامت (Governance for Health) تغیر یابد. این تغییر رویکرد، تغییری راهبردی و اساسی است.

روح حاکم بر اهداف توسعه پایدار، حرکت نوینی به سوی جهانی شدن است ،البته جهانی که رشد اقتصادی، هزینه های کمرشکن، افزایش نابرابری درآمد، تخریب شدید محیط زیست و بی قانونی به بار نمی آورد و شهروندان ضعیف تر را پشت سر نمی گذارد. بنابراین، اینجانب عمیقاً معتقدم عدالت و برنامه ریزی به گونه ای که هیچ شهروندی در مسیر تحقق توسعه پایدار فراموش نشود و فرصت برابر جهت تحقق پتانسیل های خود را داشته باشد، محور اصلی حاکمیت برای سلامت در کشور ما و سایر ملل دنیاست. توجه به فقرا و جلوگیری از ایجاد فقر و مبارزه با فقر، که خود آرمان نخست توسعه پایدار تا سال 2030 به شمار می رود، در این زمینه ضرورتی حتمی است. مردم فقیری که در کشورهای ثروتمند زندگی می کنند، و متاسفانه در منطقه غرب آسیا که ایران در آن قرار دارد تعداد آنها در سال های اخیر رو به افزایش است، علت بیشتر بیماری های مرتبط با فقر در سطح جهان هستند. در حالی که کشور عزیز ما در بالاترین سطح سیاسی برای برنامه ریزی وترجمان و اجرای اهداف توسعه پایدار گام های اساسی را آغاز کرده است، به نظر می رسد لازم است اقدامات زیر با هدف ایجاد محوریت برای سلامت در تحقق توسعه پایدار همه جانبه صورت پذیرد:

1-     قرار دادن سلامت در قلب مفهوم گسترده عدالت جهت نیل به توسعه پایدار

2-     اولویت بخشیدن به محیط زیست و مسائل مربوط به چالش های کره زمین در تمامی فرایند های تصمیم سازی، اعم از سلامت و غیره؛

3-     تکیه عملیاتی بر همکاری های بین بخشی؛

4-     تاکید بر ضرورت همکاری معنادار بخش دولتی و غیر دولتی و ارتباط بسیار مهم و حیاتی این دو بخش؛

5-     اطمینان از تحقق متعادل اهداف توسعه پایدار و ارتباط اهداف به گونه ای که تحقق یک هدف، منجر به کاهش تحقق دیگری نشود و سیاست گذاری متعادل و همه جانبه جهت هم افزایی در سیاستگزاری و اجرای اهداف با نگرش تمام نگر.

در این راستا، نقش آرمان شانزدهم توسعه پایدار (صلح و عدالت) و اهداف مرتبط با آن، بسیار اساسی است. امید دارم دانشکده بهداشت، به عنوان قطب آموزش کشور بتواند در پژوهش، آموزش و حمایت طلبی خود، به تحقق این مهم کمک کند.

با احترام

امیرحسین تکیان

مدیر و دانشیار گروه سلامت جهانی و سیاستگزاری عمومی دانشکده بهداشت

  
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
خانه | بازگشت |
Guest (bguest)


مجری سایت : شرکت سیگما