پنجشنبه 31 خرداد 1397   01:33:20
دانشکده بهداشت
.
تعداد بازديد اين صفحه: 1507

دیدگاهها

1395/4/13 يكشنبه
سخنان دکتر ندافی در ارتباط با خصوصیات اخلاقی و علمی آقای دکتر مصداقی نیا

به نام خدا

  پس از اعطای جایزه ارزشمند "سلامت عمومی دکتر لی در سال 2016" به جناب آقای دکتر علیرضا مصداقی نیا ، عضو هیات علمی گروه بهداشت محیط دانشکده بهداشت و  بنیانگذار و سرپرست  پژوهشکده محیط زیست ، جناب آقای دکتر ندافی در ارتباط با خصوصیات اخلاقی و علمی ایشان مطالبی ایراد نمودند. متن کامل سخنان دکتر ندافی به شرح ذیل است.

کمی در ارتباط با خصوصیات آقای دکتر مصداقی نیا و سابقه آشنایی خودتان با ایشان بفرمایید.

دکتر ندافی : من بیش از30 سال است که سابقه آشنایی با جناب آقای دکتر مصداقی نیا را دارم و 12 سال دانشجوی ایشان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بوده و ازمحضر ایشان کسب فیض نموده ام. البته هنوز هم خودم را دانشجوی ایشان می دانم.

 دکتر مصداقی نیا انسانی سلیم النفس، خیرخواه و مردم دار و در رشته تخصصی خود شان بسیار توانمند هستند. تحصیلات ایشان عمدتا دردانشگاه های معتبر ایران و امریکا بوده و از محضر اساتید بسیار برجسته که سابقه تدریس در MIT را داشته اند، بهره برده اند و در جاهایی تحصیل کرده اند که معتبر و در تمام دنیا شناخته شده است.

دکتر مصداقی نیا معلمی کم نظیر و در تدریس بسیار توانمند هستند. در احترام به حقوق مردم اعم از دانشجو و همکار همیشه کوشا و مشوق ارتباط حداکثری با مجامع داخل و خارج از کشور می باشند. ایشان همواره تربیت دانشجویان توانمند و موثر در کشور را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و از قبل نیازهای کشور را در زمینه های تخصصی پیش بینی و برای رفع آن ، دانشجویان مناسب تربیت می کنند.

دکتر مصداقی نیا حدود 30 سال رئیس دانشکده بهداشت بودند و توانستند در این مدت دانشجویان زیادی را برای کشور آموزش دهند، هم چنین دوره های مختلف PhD را در کشور پایه گذاری کردند که نیاز کشور به نیروی انسانی را برآورده می کند. همینطور ایشان 3 سال معاون بهداشت، وزارت بهداشت –درمان و آموزش پزشکی بودند که در این مدت برنامه های بسیار زیادی را طراحی و عملیاتی نمودند.

در زمان معاونت جناب آقای دکتر مصداقی نیا معاونت سلامت در وزارت بهداشت مجددا فعال گرید و ایشان در این زمینه سوابق بسیار درخشانی دارند هم چنین ایشان مشاوری امین برای همه کسانی هستند که از مشورت با ایشان بهره می برند. دکتر مصداقی نیا هم چنین بنیانگذار پژوهشکده محیط زیست می باشند که این پژوهشکده با هدف مطالعات علمی در زمینه اثرات محیط زیست بر سلامت پایه گذاری شده است و دارای 3 مرکز تحقیقات آلودگی هوا ، مرکز تحقیقات مدیریت پسماند و مرکزتحقیقات کیفیت آب و چهار گروه پژوهشی می باشد که این هم یک آینده نگری است که ایشان این کار بزرگ را انجام داده اند.

اخیرا آقای دکتر مصداقی نیا برنده جایزه دکتر لی شدند. این جایزه چیست و به چه افرادی اعطا می گردد؟

دکتر ندافی :این جایزه تحت عنوان دکتر لی است که هر ساله سازمان جهانی بهداشت آن را به یکی از افرادی که یک عمر فعالیت در زمینه ارتقای سلامت جامعه داشته اند اهدا می کند و برای اولین بار است که یک ایرانی موفق می شود که این جایزه بزرگ را از آن خود کند و برای کشور ما مایه افتخار است. در واقع این انتخاب کاملا بجا صورت گرفته ، که ایشان در سال 2016 برنده جایزه دکتر لی از سازمان جهانی بهداشت شدند به نظر من انتخاب شایسته ای بوده و برای ما هم جای افتخار داردکه این استاد توانمند و خوش سابقه  کشور ما توانسته اند این جایزه را ببرند.

دکتر مصداقی نیا هنگامی که این جایزه را دریافت کردند تصمیم گرفتند که از محل عایدات بخشی از آن،  جایزه ای را در کشورمان پایه گذاری کنند. این جایزه به کسانی تعلق خواهد گرفت که در زمینه سلامت عمومی خدمات شایسته ای را برای کشور انجام می دهند. در واقع دریافت جایزه لی ، زمینه پایه ریزی یک جایزه ملی شده که دکتر مصداقی نیا مبتکر آن هستند و این مسئله هم موید حسن نظر و اعتقاد و علاقه ایشان به پیشرفت علمی کشور می باشد.

روند انتخاب درکمیته برگزاری این جایزه چگونه است؟

دکتر ندافی :همانطور که به ویژگی های ایشان اشاره کردم که دارای بیش از 30 سال پشتوانه خدمت صادقانه در زمینه های علمی، پژوهشی و اجرایی در کشور هستند، بعد از این که فراخوان سازمان جهانی بهداشت در زمینه این جایزه منتشر شد، دانشکده بهداشت و همکاران ایشان در دانشکده ، دکتر مصداقی نیا را نامزد دریافت جایزه نمودند. البته افراد زیادی از سراسر دنیا خودشان را نامزد این جایزه می نمایند و سوابق و کارهای انجام شده توسط افرادی که نامزد دریافت جایزه هستند در مراحل مختلف و در هیات های مختلف بررسی می شود و در نهایت از بین کسانی که در سال 2016 نامزد شده بودند، سازمان جهانی بهداشت آقای دکتر مصداقی نیا را به عنوان برنده جایزه معرفی نمودند که همانطور که قبلا اشاره کردم انتخابی بسیار شایسته است.

سخن پایانی

دکتر ندافی :در پایان صحبت هایم می خواهم اشاره نمایم که دکتر مصداقی نیا یک الگوی تمام عیار برای تمام دانشجویان ، اساتید و مدیران اجرایی هستند که می توانند راه ایشان را ادامه دهند ، و به هر حال خوشحال هستیم که در کشور ما یک چنین اساتید برجسته و صاحب نامی وجود دارند که باعث افتخار کشور و ارتقای سلامت مردم کشورمان می شوند. 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
خانه | بازگشت |
Guest (bguest)


مجری سایت : شرکت سیگما